top of page

Kreativní knihovnictví a trend vycházení ven z knihoven do veřejného prostoru

  • Tereza Tvrdíková
  • 13. 12. 2022
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 28. 3. 2023



Při návštěvě ústřední budovy Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně není snadné přehlédnout velký prázdné betonové nádvoří přímo před budovou. Ačkoliv tato pustá betonová prázdnota může působit ve špatném, vyprázdněném kontextu skoro až dystopicky, nelze v ní nevidět její potenciál.

Již zmíněná knihovna tento prostor využívá k pořádání akcí pro veřejnost, kdy se místo (navzdory svému prázdnému dystopickému vzezření) se stává příjemným místem k trávení volného času, kulturnímu obohacování se a propojování lidí.

Právě otázka prostoru je velkým (a často klíčovým) problémem pro většinu českých knihoven, která může knihovnicím a knihovníkům zamezovat nebo alespoň problematizovat naplňování jejich cílů, jako je např. setkávání se a tvorba a budování komunity, což definuje i Koncepce rozvoje knihoven 2021-2027 (2020).

V otázce prostoru budou knihovny vždy vést souboj mezi balancováním prostoru pro samotnou knihovní sbírku a prostoru pro uživatele (alespoň do doby, než budou všechny sbírky, knihovní jednotky a položky kulturního dědictví plně digitalizované). Veřejná knihovna je již od svých počátků (min. v českém kontextu) centrem podporující vzdělanost, ale také kulturu a podporou demokratické společnosti (Krčál, M., 2019). Demokratická společnost je společností komunit, ve kterých chceme podporovat diskusi, intelektuální obohacení a nacházení podpory k seberozvoji jejích členů, proto je problematika prostoru pro setkávání se tak silně propojena právě s konceptem komunit.

“Knihovny budují multifunkční prostory s potřebným vybavením, které budou veřejnosti sloužit ke kreativnímu trávení volného času.” (Od knihoven pro knihovny: tři pilíře koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2021-2027 s výhledem do roku 2030, 2020, s. 17). Tento proces budování je však z mnohých, včetně finančních důvodů, obtížně proveditelný. Klíčovým problémem v případě budování a rekonstrukce prostorů je také dostupnost a bezbariérovost knihoven (Standard pro postupy rekonstrukce knihoven, 2021).

Chybějící prostor pro budování komunit a problém nevyhovujících prostor pro různorodé činnosti knihovny je možné částečně suplementovat vycházením z knihovny, jako to praktikuje právě Krajská knihovna Františka Bartoše na svém nádvoří. V takovém případě se jedná o prostor přilehlý ke knihovně, což minimalizuje organizační problém vynášení a transportu materiálních zdrojů z knihovny do veřejného prostoru, narozdíl od pořádání akcí pro veřejnost vzdálenějších od samotné knihovny, ve které jsou uloženy všechny zdroje určené knihovníkům pro pořádání různých akcí.

Vycházení ven z knihovny poskytuje knihovníkům právě onen prostor, který v knihovně často nemají, a to od možnosti hovořit během sociálních kontaktů hlasitěji než polohlasně, volně diskutovat, až po možnost otevřít aktivitu/akci větší skupině lidí, než kteří by se vešli do přednáškových sálů a týmových učeben knihovny. V případě venkovních akcí je však důležité zmínit, že program může být zrušen kvůli počasí, což je velká nevýhoda terénních akcí.

Vycházet ven z knihovny má ještě jeden velmi důležitý prvek, kterým je marketing. V případě pořádání akce pro veřejnost na nepřehlédnutelném místě upozorňujeme na knihovnu, na vše, co se v rámci knihovny děje a co knihovníci pořádají, a upozorňujeme tak potenciální uživatele na její existenci, přičemž někteří by v jiném případě nemuseli zvažovat návštěvu. Přitáhnout pozornost potenciálního uživatele můžeme také k již existujícím komunitám, které knihovny podporují. Komunita sama má pak potenciál motivovat své členy k udržování kontaktu (jak s komunitou, tak s knihovnou a jejími akcemi), také ale motivovat své členy k dalšímu seberozvoji, k čemuž knihovna dále nabízí své zdroje.



Seznam použité literatury:

  1. Krčál, M. (2019). Vývoj českých knihoven: Od dob první republiky po současnost. https://is.muni.cz/el/phil/podzim2019/ISKB02/um/udk02-historie.pdf

  2. Od knihoven pro knihovny: tři pilíře koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2021-2027 s výhledem do roku 2030. (2020). Městská knihovna.

  3. Standard pro postupy rekonstrukce knihoven: Metodický pokyn Ministerstva kultury k vymezení doporučených postupů a parametrů pro optimální průběh rekonstrukce v knihovnách zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi do 40 tisíc obyvatel. (2021). Národní knihovna České republiky. https://ipk.nkp.cz/docs/standard-pro-postupy-rekonstrukce-knihoven.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

©2022 od tvrdikova.tereza. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page