Multimediální vzdělávací materiály ESA (6. úkol)
- Tereza Tvrdíková
- 14. 11. 2022
- Minut čtení: 2
European Space Agency (ESA), neboli evropský vesmírný program, jehož součástí je Česká republika od roku 2008, vydává mimo samotné popularizační materiály o vědeckém výzkumu také velké množství gamifikovaných vzdělávacích materiálů pro děti.
V rámci tohoto úkolu bych se však chtěla zaměřit na vzdělávací materiály vytvořené v rámci otevřeného projektu Expedition: Home, který vznikl v dubnu 2020 během covidové pandemie a lockdownů (zůstává přístupný nadále).
Expedition: Home nabízí 3 moduly, každý z nich obsahuje aktivity. Moduly jsou rozdělené podle věku dětí (3-6 let, 6-12 let a 12-18 let). Kromě samotných aktivit bylo možné se od května do září účastnit týdenních výzev (#SpaceCodingChallenge, #TrainLikeAnAstronaut challenge), každý týden probíhalo také představení nějakého experta (s cílem představení jeho práce). V neposlední řadě od května do září toho roku probíhala domácí edice školních projektů (MoonCamp - vytváření z 3D modelu základny na Měsíci, Climate detectives - monitorování Země a zkoumání klimatu z obrázků satelitů, CADSat - plán vědecké mise a 3D design satelitu o velikosti plechovky od sody).
Aktivitami i výzvami provázel děti Paxi, mimozemský maskot ESA (toho je možné v materiálech pro děti nalézt dodnes).
Modul pro děti 3-6 let se rozrostl, v současnosti má vlastní portál. Obsahuje především animace, videa a hry.
Mezi aktivity pro kategorii 6-12 let patří animace, videa, pracovní listy a omalovánky, myšlenkové experimenty, spojující digitální vzdělávací materiály s analogovými aktivitami (např. pěstování rostlin, budování raket z brček), praktické vědecké experimenty, včetně didaktického komentáře pro učitele.
Mezi vzdělávacími materiály je i kategorie Move, která obsahuje tematická pohybová cvičení a povídání s otázkami o gravitaci. (Angličtina nabízí i verzi materiálů Move pro učitele s didaktickým komentářem.)
I v modulu 12-18 let můžeme nalézt výše zmíněné pracovní listy a experimenty, videa a animace. Obsahuje také infografiky, interaktivní mapy Sluneční soustavy, náročnější články a informační zdroje, nebo informační brožuru o tom, jak probíhá trénink astronautů.
Výhodou vzdělávacích materiálů ESA je velká jazyková inkluzivita, ne všechny materiály jsou však vždy ve všech jazycích EU. Jedná se nejen o kanál pro děti a rodiče, ale také pro portál pro učitele, co mohou s materiály pracovat ve výuce. Užitečné mohou bát tyto materiály i pro učící knihovníky ve vzdělávacích lekcích v knihovnách. Jedná se ale také o příklad dobré praxe, zejména v tvorbě pracovních listů. Bylo by však vhodné najít způsob, jak vypracovávat tyto pracovní listy digitálně (dobrý je např. nástroj Sutori).
Comments